tiistai 29. huhtikuuta 2025

Robin Cook: Äkkikuolema. Vol 2


Tämä kirja on ilmestynyt vuonna 2009 ja sen kustantaja on Gummerus. Äänikirja löytyy Celiasta ja sen pituus on noin 14,5 tuntia. Kuuntelin nyt tämän toiseen kertaan. Alkuperäinen postaus tästä linkistä. Cookin kirjoitusjärjestys tästä linkistä
*
Lääketieteen opiskelija Jennifer Hernandezin isoäiti matkustaa Intiaan halvemman lonkkaleikkauksen perässä mutta kuolee äkillisesti leikkauksen jälkeen. Murtunut Jennifer lentää välittömästi Intiaan selvittämään tapausta, sillä hän haistaa palaneen käryä.

Paikan päällä selviää, että yhdysvaltalaisten terveysturistien kuolemia on sattunut enemmänkin ja ruumiit on pyritty polttamaan pikaisesti.

Jenniferin on pakko saada tietää, mitä oikein on meneillään. Avukseen hän pyytää mentorinsa, kuolinsyyntutkija Laurie Montgomeryn. Kuolonuhrien määrän ohella kasvaa kysymysten määrä. Pian Laurie ja Jennifer huomaavaträpiköivänsä syvällä globaalien vehkeilyjen suossa. 
*
Jenniferin isoäiti on kuollut hämäräperäisesti. Toisaalla seurataankin sitä, että teot ovat tahallisia, kun muitakin hoitomatkailussa mukana olleita kuolee. Jenniferiä pakotetaan valitsemaan pikaisesti tuhkausta tai muuta, ja ruumiinavaukseen ei missään tapauksessa haluta ryhtyä. Niinpä tämä pyytää apuun Laurien ja Jackin New Yorkista. Alkaa taistelu aikaa vastaan. Jennifer on myös hengenvaarassa, kun hänen toimistaan ei tykätä. Seikkailu on valmis erikoisessa Intiassa, jossa ei asiat ole ollenkaan yhtä hyvin kuin Amerikassa. Jännitystä riittää. Kirja on erinomainen, suosittelen lämpimästi kaikille jännityksen ystäville. Annan kirjalle edelleen täydet 5 tähteä. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.