lauantai 15. maaliskuuta 2025

K.K. Alongi: Ansassa


Tämä kirja on ilmestynyt vuonna 2017 ja sen kustantaja on Otava. Äänikirja löytyy Celiasta ja sen pituus on noin 10 tuntia. Olen lukenut tämän myös aiemmin ja nyt sitten uudestaan. Tämä kirja jatkaa kolmiosaista nuorten sarjan, joka sopii myös aikuiseen makuun. Ensimmäinen osa on nimeltään Kevätuhrit
*
Joukko eloonjääneitä on paennut syrjäiseen maataloon, jonne saapuu odottamaton vieras. Välähtelevätkö karismaattisen hymyn takana pedon hampaat? Hyytävä kotimainen nuorten trillerisarja jatkuu. Kuolemanaalto on vienyt aikuiset, ja joukko nuoria yrittää selviytyä maailmassa, jossa mikään ei ole niin kuin ennen. Kun heidän suojapaikkaansa ilmestyy vieras menneisyydestä, eivät kaikki ole innoissaan. Voiko tulijaan luottaa vai uhkaako heitä vaara, johon kukaan ei osaa varautua?
*
Nuoret jatkavat selviytymistään ja lisää nuoria löytyy. Lisäksi vihamielisiä on myös enemmän unohtamatta eläimiä, jotka käyttäytyvät myös uhkaavasti. Oliverin veli ilmestyy mummon mökille ja selviytyjät ovat ihmeissään, että voiko tähän luottaa. Jännitystä riittää. Loppuun jää taas jännittävä koukku ja odotan innolla seuraavaa osaa. Annan tälle kirjalle 5- tähteä. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.