lauantai 22. maaliskuuta 2025

Yrsa Sigurðardóttir: Muistan sinut


Tämä kirja on ilmestynyt 26.2.25 ja sen kustantaja on Otava. Äänikirjan pituus on vajaat 14 tuntia ja sen lukee Sanna Majuri. Kirjailijan aiemmat kirjat tästä linkistä
*
Islantilaisen mestaridekkaristin häikäisevän koukuttava Musta jää -sarja alkaa.

Kylmänä talvipäivänä syrjäisessä Hvalfjörðurin vuonossa naapuri saapuu talolle, jonka asukkaita ei ole näkynyt viikkoon. Perhe ei reagoi koputukseen, ja naapuri menee sisään takaovesta. Hän kohtaa kammottavan näyn ja juoksee ulos kauhusta mykkänä.

Rikospoliisi Týr ja oikeuslääkäri Iðunn hälytetään hirvittävälle rikospaikalle. Kaikki perheessä ei ole niin kuin on luultu. Kun mysteerit alkavat ratketa, kukaan ei säily ehjänä. Jokainen tutkintatiimin jäsenistä joutuu samalla kohtaamaan oman menneisyytensä ja pahimmat pelkonsa.
Yrsa Sigurðardóttir on islantilaisen jännityksen kiistaton mestari.
*

Kuolleita löytyy ja tuntuu, että heille on tehty ruumiinavaus, vaikkei sellaista ole missään virallisesti tehty. Hautoja kaivetaan ja ruumiita löytyy lisää. 

Ihan ok perus dekkari kyseessä. Henkilöt jäävät vähän ohueksi, joten odottelen seuraavaa osaa, josko niissä saisi heihin syvyyttä. Islantilaiset nimet ovat vaikeita ja siksi osin oli hankala seurata kirjaa. Suosittelen Islannin ystäville. Annan kirjalle 3,5 tähteä. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.