keskiviikko 16. heinäkuuta 2025

Kristina Ohlsson: Pelastusrengas


Tämä kirja on ilmestynyt 1.7.25 ja sen kustantaja on WSOY. Äänikirjan pituus on reilut 16 tuntia ja sen lukee Aku Laitinen. Kirjailijan aiemmin kuunnellut äänikirjat tästä linkistä
*
”Riipivää jännitystä.” – Dagens Nyheter
Iloisia perheuutisia ja sysimustia sukusalaisuuksia Strindberg-sarjan neljännessä osassa.
Heinäkuinen lämpö hellii Hovenäsetin pikkukylää, ja ravustuskausi on alkanut. August Strindbergin hartain toive on toteutunut, ja hänestä on tullut pienen tytön isä. Tummat pilvet kerääntyvät kesätaivaalle, kun rikostutkija Maria Martinsson palaa äitiyslomalta ja ryhtyy tutkimaan myrkytetyn opettajapariskunnan tapausta. Samaan aikaan menneisyys kolkuttaa Augustin oveen, eikä hänen käsityksensä omasta lapsuudenperheestään ole enää koskaan ennallaan.
Kristina Ohlsson (s. 1979) on Pohjoismaiden suosituimpia jännityskirjailijoita. Strindberg-sarjan aiemmat osat Myrskynvartija (2022), Jäänmurtaja (2023) ja Varjopaikka (2024) ovat löytäneet innokkaan yleisön myös Suomesta. Sarja sijoittuu Ruotsin länsirannikolle Hovenäsetin kylään, joka on yksi Ohlssonin lempipaikoista maailmassa.
*
Vanha pariskunta katoaa ja pian löytyy kotoaan. Toinen on kuollut ja toinen henkitoreissaan. Pian paljastuu, että tapaus ei ole luonnollinen. Poliiseilla alkaa kova selvitystyö, kun suvun salaisuuksia selvitellään yksi toisensa jälkeen. Mitä kaikkea oikein pariskunnan elämään on kuulunut. 

Ihan ok kirja, ehkä vähän liian pitkä. Suosittelen jännityksen ystäville. Annan tälle kirjalle 3,5 tähteä. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.