Tämä kirja on ilmestynyt vuona 2005 ja sen kustantaja on Otava. Kuuntelin äänikirjan Celiassa, jossa sen pituus on noin 10,5 tuntia. Tämä kirja aloittaa Pohjois-Ruotsiin sijoittuvan dekkarisajran. Olen lukenut tämän sarjan aiemmin painettuna. Tämän kirjan kuuntelin vuonna 2021 ja tässä linkki siihen postaukseen.
Kirjailijan kuunnellut äänikirjat tästä linkistä.
*Kiirunan Kristallikirkossa taistelevat valo ja pimeys - laadukkaan ruotsalaisen jännityssarjan avausromaani.
Ruotsin Lapin karuihin maisemiin sijoittuvan menestyssarjan avausromaani Aurinkomyrsky sai Ruotsin dekkariakatemian esikoispalkinnon 2003 ja sen jatko-osa Sudentaival vuoden parhaan dekkarin palkinnon 2004.
Lapsuutensa Kiirunassa viettänyt Åsa Larsson (s. 1966) on koulutukseltaan juristi aivan kuten hänen rikosromaaniensa päähenkilö Rebecka Martinsson. Larssonin romaanien oikeudet on myyty lukuisiin maihin ja hänen kirjoistaan on tehty elokuvia.
*
Kyseessä on dekkari, joka sijoittuu talviseen Kiirunaan, Pohjois-Ruotsiin. Nuori uskonmies on kuollut ja polisii syttää tälle läheistä naista. Naisen sisar on Rebecka, joka palaa kotiseudulle auttamaan siskoaan. Jännitystä riittää loppuun saakka. Ihan hyvä kirja ja koko sarja on lukulistallani. Annan kirjalle 4- tähteä.

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.