Tämä kirja on ilmestynyt vuonna 2004 ja sen kustantaja on WSOY. Äänikirjan kuuntelin Celiassa ja sen pituus on reilut 17,5 tuntia. Kuuntelin nyt ensimmäistä kertaa tämän kirjailijan teoksia. Olen lukenut painettuna kirjat Murtumaton linnake sekä Meteoriitti joskus kauan sitten. Osallistun tällä kirjalla Helmet-lukuhaasteeseen kohtaan: 27. Jossain maassa kielletty kirja, joka on julkaistu 2000-luvulla.
*Menestystrilleri mystikkojen suurimmasta salaisuudesta.
”Wow! Täydellinen jymymenestys. Riemastuttavan fiksu trilleri.” – The New York Times
Symbologian professori Robert Langdon saa myöhäisen puhelun: Louvren kuraattori on murhattu. Ruumiin viereltä löytyi vain kryptinen arvoitus, joka Langdonin tulee ratkaista. Mysteeri viittaa mahtavaan salaseuraan, johon on kuulunut historian kuuluisimpia taiteilijoita ja tiedemiehiä, ja salaisuuteen, jonka paljastumista Vatikaani pelkää. Onko totuus kaikkien nähtävillä Da Vincin maalauksissa? Ei aikaakaan kun Langdonin oma henki on vaarassa ja kilpajuoksu aikaa vastaan alkaa.
Dan Brown on maailman luetuimpia ja rakastetuimpia trilleristejä. Hänen läpimurtoteoksensa oli vuonna 2003 julkaistu Da Vinci -koodi, jonka sankari, symbologian professori Robert Langdon on jatkanut seikkailujaan viidessä muussakin kirjassa. Brown punoo teoksissaan ainutlaatuisella tavalla yhteen jännitystä, symboleita, taideaarteita, uskontoa ja historiaa. Hänen romaanejaan on julkaistu 57 kielellä ja myyty yli 200 miljoonaa kappaletta. Da Vinci -koodi, Enkelit ja demonit sekä Infernoon nähty myös menestyselokuvina.
*
Joo-o, en kyllä yhtään ymmärrä tämän kirjan tai kirjailijan hypetystä. Tylsä, pitkäveteinen ja täynnä huuhaata. Pitkää kirjaa oli vaikea saada luettua. Ainut syy, miksi tahkoin tämän opuksen läpi, oli se, että tällä sain osallistuttau Helmet-lukuhaasteeseen, joka on melkein valmis.
Noh, joka tapauksessa kirjassa seikkaillaan Euroopassa, kun kuraattorin lapsen lapsi alkaa tutkimaan isosiänsä murhaa. Heidän välinsä ovat katkenneet vuosia sitten ja juuri ennen kuolemaa isoisä on jättänyt mystisen viestin puhelinvastaajaan. Avukseen tytär löytään Robert Langdonin ja yhdessä he joutuvat seikkailusta toiseen. Annan tälle kirjalle 2,5 tähteä.

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.