Tämä kirja on ilmestynyt 15.8.25 ja sen kustantaja on Gummerus. Äänikirjan pituus on 12,5 tuntia ja sen lukee Jukka Pitkänen. Tämä kirja on osa eläkkeellä olevan rikostutkija Harry Boschin ja poliisi Renée Ballardin tutkimuksia. Kirja sijoittuu Los Angelesiin.
*
LAPD:n ratkaisemattomien tapausten yksikön johtajan Renée Ballardin henkilökortti, virkamerkki ja ase varastetaan hänen autostaan. Ballard pelkää uransa vaarantuvan, jos hänen surffaamassa ollessaan sattunut varkaus tulee ilmi, ja päättää selvittää tapauksen itse. Jäljittäessään varkaita hän törmää suurempaan rikosvyyhteen, johon tarvitsee Harry Boschin apua.
Samoihin aikoihin Ballard saa käsiinsä DNA-tuloksen, joka yhdistää 2000-luvun alussa kaupunkia järkyttäneen seksuaalirikollisen uuteen tapaukseen Myös tässä tutkinnassa Ballard saa avukseen Boschin – nimittäin Harryn terävän ja kunnianhimoisen tyttären Maddien, joka haluaa päästä etenemään poliisiurallaan.
Yhdysvaltalainen Michael Connelly on yksi maailman suosituimmista jännityskirjailijoista. Hänen kirjojaan on myyty maailmanlaajuisesti yli 85 miljoonaa kappaletta 45 eri kielellä.
*
Tämä on mukava sarja ja kivaa saada Harry Boschin tytär myös poliisiksi. Hän haluaa edetä rikostutkijaksi ja saa nyt hyvän mahdollisuuden siihen. Myös isä Harry on mukana kirjassa. Päähenkilönä on surffausta harrastava Ballard. Ihan kiva kirja ja mukavaa, että sarjaa suomennetaan koko ajan. Suosittelen dekkareiden ystäville. Annan kirjalle 4 tähteä.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.