perjantai 20. joulukuuta 2024

Sara Önnebo: Verenpunaista joulua, osat 3-4

 

Tämä äänikirjasarja on juuri ilmestynyt ja sen kustantaja on Word audio publishing. Nämä kaksi osa ovat molemmat pituudeltaan reilut 3 tuntia. Äänikirjojen lukijana toimii Karolina Kudjoi. Edelliset osat ilmestyvät viikon välein aiemmin joulukuussa. Önnebo on kirjoittnut myös muita jännäreitä, mutta niitä ei ole suomennettu. 
*
Talvisen pimeä Pohjanmaa on lumen peittämä. Poliisit Gisela Forsell ja Linus Mikkola jatkavat murhaajan jahtaamista, joka on yhä karkuteillä. Avukseen he saavat kollegansa Freddy Lärkan ja Tuula Niemen. Uusi murha ja salaperäinen katoaminen vaikeuttavat tutkintaa entisestään ja kaikki pelkäävät, että uhreja tulee lisää.
Sara Önnebon adventtikalenteri ”Verenpunaista joulua” on neliosainen murhamysteeri keskeltä kaunista joulumaisemaa.
*
Perus dekkari kyseessä ja vaikea seurata, kun osat julkaistaan eri aikoina. Kuuntelin kahden osan jaksoissa, joka vähän helpotti asiaa. Kirjailija on ruotsalainen, mutta tapahtumat sijoittuvat Suomeen Pohjanmaalle. Suosittelen kuuntelemaan tämän yhdellä kertaa, jotta tapahtumat pysyvät muistissa. Annan tälle kokonaisuudelle (osat 3-4) 3- tähteä. 


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Jätähän rohkeasti kommenttisi, ideasi tai muu viestisi.
Yritän vastata kaikkiin kommentteihin.